Heidi Toivainen, Paikkoja- maalausnäyttely Galleria Kajasteessa

Kuvataiteilijan, Heidi Toivaisen "PAIKKOJA" -maalausnäyttely esillä Galleria Kajasteessa. Näyttely on esillä galleriassa 22.12 saakka.
Lainaus Heidi Toivaisen näyttelyn saatesanoista: "... Minulle nämä paikat ovat mielen sisäisiä; unia, unelmia, muistoja, toiveita ja pelkoja. Puut edustavat inhimillisyyttä, rakennukset, ovet ja ikkunat luovat taustoja erilaisille tunteille ja tunnelmille.
Tunnelmaa luon erilaisilla kontrasteilla: valoilla ja varjoilla, kauniilla, kirkkailla väreillä vastakohtana likaisemmille, tummilla väreille, selkeydellä ja esittävyydellä vastakohtana jollekin oudolle ja selittämättömälle. Myös sattumilla on oma tärkeä paikkansa lopullisessa työssä. Tärkeimpänä päämääränäni on se, että värit ja maalaustapani muodostaisivat jotakin mielenkiintoista, kaunista ja herkkää. Toivottavasti myös jotakin voimakasta, jännittävää, outoa ja selittämätöntä - sanattomasta maailmasta kumpuavaa."
Lue lisää näyttelystä: http://www.galleriakajaste.fi/galleria/joulukuu-2013-varattu/
Lämpimästi tervetuloa avajaisiin ja näyttelyyn!
Näyttelyterveisin,
Anna-Maija Kajaste, galleristi
Galleria kajaste
KAJAANINKATU 25 (TUOMITALOSSA)
90100 Oulu
puh. 0408556598
sähköposti: info [ät] galleriakajaste.fi
www.galleriakajaste.fi
http://www.facebook.com/pages/galleria-kajaste/384209638258681
Galleria Kajaste on iltagalleria ja on avoinna:
ti-pe klo 15.30 - 19 ja la-su klo 12-17.
P.S. Raimo Törhösen "KOIRA" - taidenäyttely on esillä galleriassa ensi sunnuntaihin saakka. Tervetuloa!