RAJA -Etelä-Karjalan Taiteilijaseura ry:n näyttely 3.9. – 3.10.2015

Etelä-Karjalan Taiteilijaseuran näyttely RAJA Oulussa Valvegalleriassa 3.9.-3.10.2015.
Etelä-Karjalan Taiteilijaseura ja Oulun Taiteilijaseura -63 ry ovat sopineet yhteistyöstä vaihtonäyttelyiden muodossa syksyllä 2015. RAJA -näyttely nähdään Oulussa Valvegalleriassa 3.9.-3.10.2015 ja Oulun taiteilijaseuralaisten näyttely nähdään Lappeenrannassa 28.10.-21.11.2015.
Etelä-Karjalan Taiteilijaseuran näyttely RAJA koostuu kahdentoista taiteilijan teoksista. Näyttelyn kuratoi Oulun Taiteilijaseurasta kuvataiteilija Anja Kurikka.
”Eteläkarjalaisten taiteilijoiden maalauksissa, valokuvissa, grafiikassa Raja -teema ilmenee selkeästi rajattuina paikkojen tai tilanteiden kohtauspintoina, mutta myös henkisinä tiloina tai aineen ja aineettoman kohtaamisena. Luonto ja ihminen pääsevät tärkeään rooliin."
Näyttelyn taiteilijat ovat: Balabin Marianne, Eklund Raija, Holmström Janette, Kettunen Ella, Lankinen Susan, Lempinen Jouko, Mömmö Tapio, Paananen Sanna Maria, Ulvila Tero, Pääkkönen Hilkka-Maija, Sinkkonen Emmi, Tanskanen Rauni.
RAJA -näyttelyn avajaiset järjestetään keskiviikkona 2.9. kello 18 Valvegalleriassa.
Lämpimästi Tervetuloa!
Valvegalleria
Kulttuuritalo Valve
Hallituskatu 7, Oulu
Lisätietoja näyttelystä tai ennakkotutustuminen:
ouluntaiteilijaseura [ät] gmail.com
044-3133163
Oulun Taiteilijaseuran kotisivut: http://ots.artoulu.fi/